Parafia pw. Św. Józefa
Ogłoszenia Parafialne
23 czerwca 2024 r.XII Niedziela zwykła    W tych ostatnich dniach czerwca zapraszamy na nabożeństwa do Serca Pana Jezusa w niedziele o godz. 19.00 a w tygodniu o 18.30.    Rozpoczęły się wakacje,  a ponieważ w kościele jest coraz cieplej, przypominamy o...

wiecej

Strona na Facebook

Odwiedź nas na Facebooku

Kontakt

Parafia pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
ul. Helenowska 3
05-804 Pruszków
kancelaria: 22 728 19 92
tel. i fax proboszcz: 22 728 44 93

Konto parafialne Bank PEKAO SA
16 1240 6380 1111 0000 5113 5001

www.sw-jozef.pl

Z historii

Trochę z historii i z aktualności parafialnych

 Trochę z historii i z aktualności parafialnych
   29 maja 1984 roku J. Eksc. Ks. Biskup Jerzy Modzelewski poświęcił plac o powierzchni 7500 m² pod budowę kościoła i budynków towarzyszących Dom Katechetyczny i Plebania. W tym samym roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty kościoła. 24 listopada 1986 r. J. Em. Ks. Kardynał Józef Glemp erygował quasi parafię pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca NMP, zatwierdzając jej granice.
     01 marca 1987 r. Ks. Kardynał Józef Glemp, dotychczasowy ośrodek duszpasterski erygował jako Parafię w takich granicach jakie miał ośrodek duszpasterski.
    Pierwszą Mszę Św. odprawiono 25 grudnia 1986 roku w kaplicy znajdującej się na terenie Domu Katechetycznego o powierzchni 100 m². Pierwszą Mszę Św. w surowych murach budującego się dolnego kościoła na Boże Narodzenie 1990 roku, a pierwsza Msza Św. w kościele górnym to Pasterka 2005 roku.
     Pierwszym Proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Mirosław Piszczatowski – obecnie od  roku 2007 - emeryt i rezydent parafii.  Od czerwca 2007 roku proboszczem jest ks. Dariusz Boguszewski. Od 1994 roku wszyscy księża mieszkają w wybudowanym budynku administracyjno – mieszkalnym (plebanii).
     Na dzień dzisiejszy liczbę Parafian szacuje się na ponad 17 tys. wiernych.
       Mamy w naszej parafii 4 nadzwyczajnych szafarzy Najświętszego Sakramentu.
    W czasie wizyty duszpasterskiej w 2018 roku przyjęło kapłana ok. 51% rodzin.
   W niedzielę i Święta odprawianych jest 6 Mszy Św. w godzinach: 7.00, 8.30, 10.00 (z udziałem młodzieży), 11.30 (z udziałem dzieci), 13.00 (w intencji Parafian) oraz 18.00 (IX - IV) lub 19.30 (V - VIII).
Frekwencja na Mszy św. w niedzielę wynosi poniżej 20 %. W 2018 roku w niedzielę, kiedy liczeni byli ludzie w kościele na Mszy św. było ok. – 2350 osób.   W dni powszednie odprawianych jest 3 Mszy św. w godzinach 7.00, 8.00 oraz 18.00 (IX - IV) lub 19.00 (V - VIII). Spowiedź św. podczas każdej Mszy Św.
   Sakrament Chrztu Św. udzielany jest w drugą i czwartą niedzielę miesiąca na Mszy Św. o godz. 13.00, natomiast w pozostałe niedziele, o ile zachodzi taka potrzeba, po Mszy Św. o godz. 10.00, gdzie rodzice i chrzestni uczestniczą we Mszy św. po której jest udzielany sakrament Chrztu Św.
   Odpust w Parafii przypada 19 marca w Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP i obchodzony jest ipsa die. Doroczna adoracja Najświętszego Sakramentu w dniach 29 i 30 kwietnia oraz 1 maja.
   Rekolekcje parafialne odbywają się w Adwencie - najczęściej od III Niedzieli (niedziela, poniedziałek i wtorek) oraz w Wielkim Poście od IV lub V Niedzieli (od niedzieli do środy) i objęte są nimi wszystkie grupy wiernych – dzieci, młodzież i dorośli. W 2010 roku w ramach rekolekcji Wielkopostnych od IV Niedzieli Wielkiego Postu przez tydzień odbywały się Misje Św. Poprzednie Misje św. odbywały się w roku 1992.
   Na terenie Parafii istnieją następujące szkoły:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych
- Szkoła Podstawowa Nr 2
- trzy Przedszkola
   
   W Parafii odprawiane są w ciągu roku następujące nabożeństwa: Roraty, Droga Krzyżowa - dla dzieci szkolnych i dla dorosłych. Gorzkie Żale, Nabożeństwa Majowe, Czerwcowe, Październikowe, Rekolekcje Adwentowe i Wielkopostne, w poniedziałki Nowenna do Św. Józefa, w środy Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w II piątek miesiąca Msza św. za  Zmarłych w ramach tzw. wy­pominków rocznych, Pierwsze Piątki Miesiąca, Pierwsze Soboty Miesiąca, w I Czwartki Miesiąca po Mszy św. wieczornej nabożeństwo o powołania z udziałem wszystkich Ministrantów, Lektorów i ich rodziców, w I Niedziele Miesiąca nabożeństwo adoracyjne z wystawieniem Najświętszego  Sakramentu  od godz. l4.00 do 17.00.

       Od roku 1991 do końca roku 2005 funkcję świątyni pełnił dolny kościół o powierzchni 600 m² który obecnie po przeprowadzonym remoncie w roku 2008 używany jest w dni powszednie.
    Podczas remontu dolnego kościoła wykonano: otynkowano sufit (poprzednio były odklejające się płyty styropianu), wymieniono grzejniki, odrestaurowano żyrandole, kinkiety i tabernakulum, założono nowe kolumny głośnikowe oraz nowe puszki w ścianach, zmieniono oświetlenie nad ołtarzem i zawieszono obrazy Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w specjalnie przygotowanych i oświetlonych  miejscach. Pomalowano całość na biało, odnowiono ławki i konfesjonały. Pomalowana została także dolna zakrystia z wykonaniem posadzki z terrakoty w pomieszczeniu dla ministrantów.
    W roku 2003 zainstalowano na plebanii ogrzewanie gazowe z własną kotłownią. Wokół plebanii usytuowane są bloki mieszkalne.
    Najwcześniejszym budynkiem oddanym do użytku jest Dom Katechetyczny z dwupoziomową kaplicą. W Domu Katechetycznym znajduje się 9 sal lekcyjnych po 50 m²  każda, kaplica o powierzchni 100 m²  na dole i identyczna na górze, która łącznikiem połączona jest z głównym kościołem.  Jest  także 1 pomieszczenie  mieszkalne z łazienką i kuchnią.
   W chwili obecnej w Domu Katechetycznym znajduje się część Szkoly Podstawowej Nr 2.  
     Parafia korzysta przede wszystkim z cmentarza parafialnego Św. Kazimierza, ale również z innych cmentarzy. Od roku 2003 kiedy to Urząd Miasta Pruszkowa przeznaczył działkę o pow. 12 hektarów na cmentarz grzebalny dla parafii pruszkowskich, coraz częściej zdarzają się pogrzeby na tym nowym komunalnym cmentarzu w Gąsinie (dzielnica Pruszkowa), który na długie lata rozwiązał problem grzebania zmarłych w Pruszkowie. Na częściowy koszt Parafii został ogrodzony jeden hektar terenu na którym postawiono krzyż, wybudowano studnię głębinową i zainstalowano bramę.

    Od lipca 2007 roku przeprowadzono następujące inwestycje:
- wykonano ocieplenie kościoła, plebani i domu katechetycznego styropianem i położono elewację (ok. 3500 m²)
- wyremontowany został dolny kościół i dolna zakrystia (wspomniane prace opisane wyżej)
- pomalowano sufit kościoła górnego (ok. 1500m²), antresola i zakrystia górna.
- zakupiono i zamontowano organy elektroniczne firmy Alhborn, oraz atrapę piszczałek na kolumny głośnikowe.
- wykonano i zamontowano 6 – stopniowy duży żyrandol wraz z mechanizmem mocującym.
- wykonano i zamontowano kilka ławek z na tylnych ścianach kościoła (ok. 50 miejsc)
- wykończone zostało prezbiterium kościoła 216 m² - położono granit, zamontowano ołtarz marmurowy, ambonkę, chrzcielnicę i tabernakulum; wykonane zostały rzeźby na ścianach prezbiterium Ostatnia Wieczerza – na ścianie głównej i symbole Ewangelistów na bocznych ścianach oraz rzeźba Chrztu Pana Jezusa nad chrzcielnicą; wykonano meble dębowe – siedzenia dla ministrantów oraz do miejsca przewodniczenia; zmodyfikowano oświetlenie całego prezbiterium.
- wykończona została salka dla młodzieży – z pomieszczenia gospodarczego na tyłach kościoła dolnego (ok. 150 m²) – otynkowana, położona posadzka, pomalowana; zainstalowano w niej meble, oświetlenie i ogrzewanie; także otynkowano, pomalowano i położono posadzkę w dużym korytarzu prowadzącym do salek katechetycznych.
- wykonane zostały remonty na plebanii – mieszkanie proboszcza i trzy mieszkania wikariuszy – wraz z wymianą okien i położeniem paneli na podłodze; wymieniono również dwa duże okna na korytarzu plebanii wraz z pomalowaniem korytarzy, kancelarii i pokoju stołowego; wymieniono poziome rury od wody w piwnicy na plebanii; przeprowadzono remont rynien na plebanii, domu katechetycznym i kościele z zamontowaniem w rynnach grzałek wraz z instalacją elektryczną.
- wykończona została w zakrystia kościoła górnego (posadzka i meble), a także wykonywane są rzeźby na powierzchni antresoli – podobnie jak w prezbiterium. Rzeźby przedstawiają sceny z życia Pana Jezusa. Na całej antresoli położony został dębowy parapet (ponad 100 mb). W tym samym stylu we wnękach z tyłu kościoła wykonana została Droga Krzyżowa.

- zamontowany został i podłączony nowy rzutnik multimedialny do wyświetlania tekstów pieśni dla wiernych.
      Od 2008 roku funkcjonuje internetowa strona Parafii www.sw-jozef.pl, która choć skromna spełnia rolę dobrego informatora o wielu ważnych wydarzeniach i życiu Parafii. Od trzech lat wydawana jest także parafialna gazetka parafialna „Winnica Pańska”.
     W roku 2011 na czas Wielkiego Postu przygotowywany był spektakl – Misterium Męki Pańskiej. Misterium przygotowuje nasza młodzież wraz z ks. Piotrem Waleńdzikiem. Natomaiast w 2013 roku sztuka pt: "Po prostu dziecko".

W roku 2014 położona została granitowa podadzka i wstawione dębowe ławki. Na chórze położono terrakotę.

Położono również granit na schodach i tarasach wejściowych do koscioła. Przeprowadzane są stopniowo remonty na plebani w domu katechetycznym i kościele.

Prygotowujemy sie obecnie (2019 r.) do polożenia kostki i zagospodarowania zieleni na terenie pomiędzy kościołem i plebanią. Prace zostały zakończone w listopadzie 2020 r.

W 2020 roku wymieniono także na nowe organy w górnym kościele oraz ocieplono i uszczelniono dach na plebanii.